TEKSTİL, GİYİM, AYAKKABI VE DERİ BÖLÜM TANITIMI

Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü bünyesinde, Tekstil Teknolojisi (Örgün öğretim ve ikinci öğretim) ve Giyim Üretim Teknolojisi (Örgün öğretim) olmak üzere iki program bulunmaktadır.

Öğrencilerimize 2 yıllık eğitim öğretim süresi boyunca genel kültür derslerinin yanı sıra mesleki dersler teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Uygulamalı dersler, Baskı ve İplik Atölyesi, Boya Atölyesi, Dokuma Atölyesi, Giyim Üretim Atölyesi ve Bilgisayar Laboratuvarında gerçekleştirilmektedir. Atölye ve laboratuvarlarımız, üniversitemizin desteklediği TÜBAP alt yapı projeleri sayesinde günümüz teknolojisine uygun hale getirilmiştir.

Öğrencilerimiz, teorik bilgileri pratik öğretime dönüştürebilmek amacı ile 40 gün süre ile stajlarını yapmaktadırlar. Ayrıca Trakya Üniversitesi’nin Modavizyon Tekstil TİC. AŞ. ile yapmış olduğu Üniversite-Sanayi İşbirliği Protokolü çerçevesinde; Giyim Üretim Programı öğrencilerimiz haftada bir gün fabrikadaki üretim faaliyetlerine birebir katılmaktadırlar.

Bölümümüzde, kazandığı mesleki bilgi ve beceriyi iş yaşamı ile bütünleştirebilen, üretime katkı sağlayabilen, yenilikçi, araştırmacı, analitik düşünebilen “tekniker” seviyesinde nitelikli ara eleman yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Mezunlarımız, tekstil, iplik, hazır giyim fabrikaları, dokuma kumaş tasarım büroları, tekstil test laboratuvarlarında iş bulabilmektedirler. Ayrıca, dikey geçiş sınavı ile üniversitelerin dört yıllık Tekstil Mühendisliği, Tekstil, Tekstil Tasarımı, Moda Tasarımı gibi bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

Bu içerik 26.10.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 314 kez okundu.